Nemrég voltam egy múzeumban, ahol láttam egy teaszertartásról szóló kiállítást. Nagyon érdekes volt, és sok szép régi teáskannát, sőt még egy teaház berendezését is meg lehetett tekinteni. Készítettek egy magyarázó kisfilmet, amelyből megtudtam, hogy Ázsiában mennyire fontos a tea és a teázás, és mennyi jótékony hatást tulajdonítanak neki az emberek. A teaszertartás nagyjából egy órán át tart, és magában foglalja a tea elkészítését és elfogyasztását, természetesen ünnepélyes keretek között és meghatározott program szerint. A kiállítás nagy hatással volt rám, különösképpen azért mert magam is nagyon szeretek teázni. Nem űzöm ugyan ennyire magas szinten, de én is tudom hogy számtalan pozitív hatása van, engem például ellazít és megnyugtat. De a gondolkodásra és úgy általánosságban az egészségre szintén kiváló. Én legjobban barátokkal szeretek teázni. Gyakran ülünk be teázókba, hogy ott beszélgessünk, mert sokkal könnyebben megnyílunk és komolyabb dolgokról sem félünk beszélni, ha közben forró teát iszogatunk.
Tudom, nem olyan nagy dolog, de én sokáig nem mertem elmondani senkinek, hogy diszlexiás vagyok. Felnőtt koromban derült ki, és nagyon dühös voltam amiért senki sem figyelt fel rá hamarabb, mivel a korai felismerés az egyik legfontosabb dolog, és rengeteg tanulási nehézségtől és kirekesztettségtől óvott volna meg, ha már gyerekkoromban tudtuk volna. Az egyik ilyen baráti teázás közben hívta fel valaki a figyelmemet arra, hogy létezik diszlexia prevenció. Mivel nagy eséllyel a saját gyerekeim is érintettek lehetnek majd, ez igazán felkeltette az érdeklődésemet. Semmiképpen nem szeretném, hogy esetleg ők is hasonló helyzetbe kerüljenek, és csak felnőtt korukban szerezzenek tudomást arról, hogy az egész addigi életüket egy tanulást megnehezítő problémával élték le, amelyre oda kellett volna figyelni.
A netre be is írtam, hogy diszlexia prevenció, és így találtam meg nem sokkal később a Mosolykulcs fejlesztőház honlapját. A fejlesztő központban számos különböző módon tudnak segíteni a fejlődésben lemaradt gyermekeknek. Legyen szó akár mozgásproblémákról, vagy beszédproblémákról, tanulási nehézségekről, autizmusról, a fejlesztőházban tudnak segíteni nekünk. Elérhető tsmt torna, logopédus, gyermekpszichológus, kommunikációs és szociális fejlesztés, valamint iskola előkészítők is. Az iskola előkészítést megelőzően részt kell venni egy iskolaérettségi vizsgálaton. Ez azért fontos, mert tudni kell, hogy a gyermekünknek milyen területeken van a leginkább szüksége fejlesztésre, és milyen mértékű a lemaradása.
Számos figyelmeztető jele lehet annak, ha egy gyermeknek problémái vannak a fejlődéssel. A weboldalon felsorolnak példákat arra, hogy milyen esetekben érdemes fejlesztő központba járnunk. Ilyenek például, ha a gyermekünk nem kezdett el idejében beszélni, esetleg beszédproblémái vannak (mint pöszeség, a ragok rossz használata, feltűnően szűk szókincs), ha ügyetlennek látjuk a mozgását, rendezetlenül mozog, nem ügyes a kézműves feladatokban, rosszul tartja a ceruzát, ha nehezen jegyez meg dolgokat, csúnyán ír, hiperaktív, ha nehezen barátkozik, rosszak a kommunikációs képességei, nehezen köthető le a figyelme, gyakran szorong, lassan olvas vagy nem érti az elolvasott szöveget. El sem tudom mondani, hogy mennyi dologban magamra ismertem, amikor ezeket olvastam! Amikor kicsi voltam, számos ilyen nehézséggel küzdöttem, ám senki sem gondolt arra hogy fejlesztő központba vigyen.
A Mosolykulcs fejlesztőházban pedig biztosan jól éreztem volna magam, mivel itt nagyon figyelnek arra, hogy a gyerekek élvezzék a foglalkozásokat. Minden játékos formában történik, hiszen a gyerekek fő elfoglaltsága és kikapcsolódása ez. Amennyiben örömmel hajtják végre a feladataikat és nem csak kötelességként tekintenek rájuk, sokkal hatékonyabb lesz a fejlesztés is.